نقشه عمومی vs سرویس نقشه

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چه فرقی بین نقشه و سرویس نقشه وجود داره؟ چرا ما تو مپ اینقدر به سرویس تجاری نقشه و سرویس عمومی نقشه اشاره می‌کنیم و اصولا اینها چه تفاوتی با هم دارن؟

برای شروع بهتره یه توضیح کلی درباره زیرساخت یا پلتفرم نقشه داشته باشیم. مپ به عنوان یه زیرساخت نقشه مجموعه‌ای از فناوری‌های حوزه نقشه به همراه حجم عظیمی از اطلاعات معابر، اماکن و … هست. این یعنی مپ به عنوان یه زیرساخت نقشه تمام فناوری‌ها و داده‌های مورد نیاز برای توسعه راهکارهای مکان مبنا رو تو خودش داره. حالا که ما تکنولوژی‌های پایه نقشه رو داریم دو تا راه کلی برای ارائه این فناوری‌ها به عنوان محصول داریم:

  • ارائه یه نقشه کاربردی برای کاربران عمومی با کاربردهای مشخص
  • ارائه فناوری‌های نقشه به عنوان ابزار توسعه راهکارهای مکان مبنا به توسعه‌دهندگان

پس به عنوان توسعه‌دهنده یه زیرساخت نقشه این امکان رو داریم تا دو تا محصول کاملا متفاوت در حوزه نقشه و فناوری‌های GIS ارائه کنیم.

سرویس نقشه ابزاری برای توسعه‌دهندگان و نقشه عمومی به عنوان یک محصول نهایی برای کاربران هر دو از زیرساخت نقشه به عنوان پلتفرم پایه استفاده می‌کنند.

در نتیجه سرویس نقشه همونطور که از اسمش مشخصه سرویس یا ابزاری در اختیار توسعه‌دهندگان هست تا نقشه رو هم به ساختار توسعه ایده‌شون اضافه کنند در حالی که نقشه عمومی یه محصول نهایی با کاربری مشخص مانند جستجوی آدرس، مسیریابی، جستجوی اماکن و … هستش.

پس اگه ایده‌ای دارین که میشه با استفاده از نقشه ارزش افزوده قابل توجهی بهش اضافه کرد یا به صورت کلی ایده شما به صورت مکان مبنا تعریف شده مپ ابزارهای لازم رو در اختیار شما قرار می‌ده. کافیه درخواست سرویس تجاری رو برامون ارسال کنید تا کلیه مستندات لازم برای شروع در لحظه براتون ارسال بشه.

اگر هم به عنوان یه کاربر عمومی دنبال یه نقشه کاربردی هستین که پوشش سراسری ایران رو داشته باشه می‌تونید از نسخه وب یا اندروید مپ برای پیدا کردن آدرس، جستجوی بیش از 2 میلیون نقطه در سراسر ایران و یا مسیریابی استفاده کنید.