زیرساخت نقشه مپ نتیجه 20 سال فعالیت در حوزه GIS است. ما با درنظر گرفتن نیازهای محلی کسب و کارهای مکان مبنا، این زیر ساخت قدرتمند رو توسعه دادیم تا بیشترین بازدهی رو در سرویس‌های ارائه شده داشته باشیم. سرعت بالای پاسخ سرویس‌ها در کنار دسترسی همیشگی به ما کمک کرده تا پاسخگوی نیاز بهترین‌ها در حوزه سرویس‌های نقشه باشیم.

تمامی سرویس‌های ارائه شده بر روی زیرساخت قدرتمند نقشه مپ، از طریق API در دسترس شماست. API نقشه مپ که بر اساس روش Restful توسعه داده شده، به راحتی سرویس‌های نقشه رو به اکوسیستم شما اضافه می‌کنه. با استفاده از این سرویس‌ها شما می‌تونین بدون محدودیت پلتفرمی، خدمات متنوع مکان مبنا رو به روی وب سایت، وب اپلیکیشن و اپلیکیشن‌های موبایل پیاده سازی کنین. در کنار APIهای سرویس‌ نقشه مجموعه‌ای کامل از ابزارهای توسعه مانند کیت‌های توسعه (SDK) وب، اندروید، iOS و React Native برای توسعه دهندگان فراهم شده تا پیاده‌سازی نقشه با بیشترین سرعت و سهولت انجام شود.

مجموعه سرویس‌های مپ به شرح زیر می‌باشد:

API نقشه فارسی

API نقشه فارسی زیربنای اصلی نمایش نقشه می‌باشد. هر چند امکان نمایش نقشه به صورت ابزارهای از پیش آماده در SDK‌های مپ وجود دارد تا توسعه دهندگان بتوانند در نهایت سرعت و سادگی نقشه را به پروژه‌های خود اضافه کنند اما اگر بخواهید که خودتان نقشه مپ را در ابزارهایی که از WMS پشتیبانی می‌کنند (مانند Leaflet و (OpenLayer پیاده‌سازی کنید، API اختصاصی نقشه مپ در کنار شماست. با این سرویس نقشه را با نیازهای خود سازگار کرده و کنترل بیشتری بر نمایش نقشه خواهید داشت.

API آدرس یابی

API  آدرس‌یابی (Reverse Geocoding) امکان تبدیل مختصات جغرافیایی را به آدرس متنی فراهم می‌کند. با این روش شما می‌توانید با مشخص کردن یک نقطه بر روی نقشه، از مختصات جغرافیایی آن مطلع شده و همچنین آدرس متنی آن را به صورت یک فایل JSON با جزییات کامل دریافت کنید. پاسخ دریافتی شامل اطلاعاتی همچون کشور، استان، شهر، منطقه، محله، خیابان و … است که می‌توان آن را بر اساس آدرس‌های استاندارد پیشفرض مپ یا ساختار دلخواه خودتان دخیره‌سازی و یا نمایش دهید.

API آدرس یابی مپ به دو صورت پاسخ کامل (Reverse Geocode) و پاسخ سریع (Fast Reverse Geocode) ارائه می‌شود. اگر بجز آدرس متنی، مکان ثبت شده بروی نقشه در آن نقطه را نیز نیاز دارید از Reverse Geocode کامل استفاده کنید و اگر سرعت پاسخگویی برای شما در اولویت است از Fast Reverse Geocode استفاده کنید.

API  جستجو

API جستجو (Search) یا به عبارتی Forward Geocoding که به صورت کلی Geocoding نامیده می‌شود، امکان تبدیل آدرس متنی و یا نام اماکن را به مختصات جغرافیایی در اختیار شما قرار می‌دهد. کافی است متن آدرس یا نام مکان مورد نظر را به عنوان ورودی به سرویس جستجوی مپ بدهید تا بهترین و نزدیک‌ترین نتایج را به عبارت مورد جستجو در قالب یک فایل JSON شامل 10 نتیجه برتر دریافت کنید.

ویژگی شاخص API جستجوی مپ (Geocode API)) امکان سفارشی‌سازی فوق‌العاده آن بر اساس نیاز شما می‌باشد. شما می‌توانید نوع خروجی مورد انتظار شامل استان، شهر، معابر و آدرس‌ها، اماکن و … را مشخص کرده و حتی ناحیه مورد جستجو را بر اساس پارامترهایی همچون استان، شهر، فاصله تا مختصات مشخص، مختصات کاربر و … محدود نمایید.

API جستجوی زنده

API جستجوی زنده (Autocomplete Search) یک سرویس جذاب و کاربردی دیگری به روی زیرساخت جستجوی نقشه مپ است که متن مورد جستجو را به صورت خودکار کامل کرده و بهترین و نزدیک‌ترین نتایج را به صورت زنده به شما نمایش می‌دهد. سرویس جستجوی زنده نیز به مانند سرویس جستجو امکان اختصاصی‌سازی نتایج جستجو با مشخص کردن نوع خروجی و پارامترهای محدودسازی نتایج را دارا می‌باشد. API آدرس یابی مپ به دو صورت پاسخ کامل (Reverse Geocode) و پاسخ سریع (Fast Reverse Geocode) ارائه می‌شود. اگر بجز آدرس متنی، مکان ثبت شده بروی نقشه در آن نقطه را نیز نیاز دارید از Reverse Geocode کامل استفاده کنید و اگر سرعت پاسخگویی برای شما در اولویت است از Fast Reverse Geocode استفاده کنید.

API مسیریابی

API مسیریابی (Routing) مپ با دریافت مختصات مجموعه‌ای از نقاط (دو یا چند نقطه) تمامی داده‌های مربوط به مسیر بین نقاط را به صورت خروجی JSON در اختیار قرار می‌دهد. شما بوسیله API مسیریابی مپ می‌توانید با مشخص کردن دو (یا چند نقطه) مسیر بهینه، مسیر جایگزین، فاصله بین نقاط، زمان رسیدن به مبدا، کلیه معابر طی مسیر و … را دریافت کنید.

API کروکی نقشه

API کروکی نقشه (Static Map) سرویس ایده‌آلی برای نمایش نقشه در قالب یک فایل تصویری JPEG می‌باشد. شما می‌توانید چندین نقطه را به صورت منفرد و یا به صورت یک مسیر روی نقطه مشخص کنید و خروجی آن را در قالب یک تصویر داشته باشید. هر کجا که نیاز به کروکی علامت گذاری شده دارید سرویس کروکی نقشه ابزاری کاربردی برای تولید نقشه در قالب Static می‌باشد.

با توجه به معرفی سرویس‌های متنوع مپ در چند ماه گذشته، امکانات بسیار گسترده‌ای در اختیار کاربران و توسعه دهندگان مپ قرار گرفته است. در ذیل به معرفی برخی از این ویژگی‌های جدید می‌پردازیم:

سرویس نقشه مپ (تایل و وکتور)

با توجه به بروزرسانی هفتگی نقشه مپ، جزییات بسیار زیادی به نقشه مپ اضافه شده است. همچنین با اضافه کردن نقشه وکتور (SDKهای اختصاصی برای Android، iOS و React Native) کیفیت نمایش نقشه به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. از این رو پیشنهاد می‌کنم نقشه پایه خود را برای همخوانی بیشتر با سایر سرویس‌ها (ریورس و جستجو) به روی مپ منتقل کنید.

سرویس جستجو

بروزرسانی معابر و اماکن بروی نقشه دیتای بهتری برای سرویس های دیگر از جمله سرویس جستجو فراهم کرده است. در کنار داده‌های دقیقتر و بروزتر نقشه، امکانات جدید سرویس نقشه این امکان رو در اختیار شما قرار می دهد که جستجو را به شکل کاملا اختصاصی و بر اساس نیازهای خود در هر بخش به صورت مستقل طراحی نمایید. در این طراحی جدید این امکان برای شما فراهم است تا متن ورودی را به روی داده‌ها مشخصی انجام دهید یا انجام جستجو را در محدوده‌های دلخواه محدود کنید. این امکانات از طریق فیلد‌های select و filter در اختیار شما می‌باشد.

ورودی های Filter

 • poi -> [ poi_area , building , poi ]
 • roads -> [ roads_allay , roads_way , roads_junction ]
 • city
 • county
 • district
 • landuse
 • natural
 • neighborhood
 • province
 • woodwater

ورودی های Select

 • distance eq 2km
 • تهران,کردستان province eq
 • county
 • city
 • district
 • neighborhood

سرویس جستجو با تکیمل خودکار

این سرویس نتیجه جستجو را پیش از تکمیل و ارسال به صورت زنده به شما نمایش می‌دهد. این سرویس نیز مانند سرویس جستجو از امکانات filter و select برای رسیدن به نتیجه اختصاصی بهره می‌برد.

سرویس ماتریس فاصله

این سرویس برای مرتب کردن فاصله یک نقطه از چند نقطه و بالعکس استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای این سرویس مرتب کردن فاصله گیرندگان درخواست از درخواست دهنده بر اساس فاصله زمینی می‌باشد.