جستجو کردن هم روش خاص خودش رو داره!

یادتونه توی مطلب قبلی، سرویس جستجوی نقشه رو معرفی کردیم. تو این نوشته میخواهیم از امکانات دیگه این سرویس صحبت کنیم و یه نگاهی هم به کاربردهاش داشته باشیم.

مشخص کردن نوع مورد جستجو

سرویس جستجوی نقشه مپ، این امکان رو به توسعه‌دهنده ها می‌ده تا نوع موجودیت مورد جستجو خودشون رو مشخص کنن؛ یعنی این امکان وجود داره که جستجو رو براساس دسته‌بندی‌های مختلفی که در ادامه اشاره می کنیم، انجام داده و نتایج مختص اون دسته رو دریافت کنن. چون جستجو کردن هم روش خاص خودش رو داره. برای اینکار کافیه با استفاده از پارامتر $select در ریکوئست خودتون، با فرمت شکل زیر، یک یا چند دسته‌بندی (جدا شده توسط ,) رو مشخص کنین تا نتایج مربوط به اون دسته رو دریافت کنین.

دسته‌بندی‌هایی که می‌تونین در اون‌ها جستجو کنین، موارد زیر هستن:

 • استان (Province)

  با مشخص کردن این دسته‌بندی ها، جستجو  تنها در عناوین ۳۱ استان کشور انجام می‌شه. مثلاً: اگه سرچ می کنین تهران، در پاسخ، استان تهران برگردونده می‌شه.

 • شهرستان (County)

  در این حالت، جستجو تنها در عناوین شهر‌ستان‌ها انجام می‌گیره. مثلاً: اگه سرچ کنین تهران، در پاسخ، شهرستان تهران برگردونده می‌شه.

 • شهر (City)

  در این حالت، جستجو تنها در عناوین شهر‌ها انجام می‌گیره. مثلاً: اگه سرچ کنین تهران، در پاسخ، شهر تهران برگردونده می‌شه.

 • منطقه (Region)

  در این حالت، جستجو تنها در مناطق شهر مورد جستجو انجام می‌ گیره. مثلا اگه سرچ می شه تهران، در جواب، مناطق شهر تهران برگردونده می‌شه.

 • محله‌ (Neighborhood)

  در این حالت، جستجو تنها در محله‌های شهر مورد جستجو انجام می‌شه. مثلاً: اگه سرچ کنین تهران، در جواب، محله‌های شهر تهران برگردونده می‌شه.

 • نوع کاربری اراضی (Landuse)

  در این حالت، جستجو بر اساس کاربری اراضی مثله، کاربری صنعتی، اداری، و… انجام  می‌ گیره.

 • منابع طبیعی (Woodwater)

  در این حالت، جستجو در منابع طبیعی شامل جنگل‌ها، مراتع، پارک‌ها و منابع آبی شامل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، مخازن آب و … انجام می‌شه.

 • معابر و خیابان‌ها (Roads)

  در این حالت، عبارت جستجو تنها داخل معابر و خیابان‌هاست. مثلاً: اگه سرچ کنین بهشتی، در جواب، معابر و خیابان‌هایی که شامل بهشتی باشن برگردونده می‌شه.

 • عارضه‌های طبیعی (Natural)

  در این حالت، عبارت جستجو تنها در عارضه‌‌های طبیعی ثبت شده بر روی نقشه جستجو می‌شود. مثل رودخونه، جنگل ، کوه…

 • مکان ثبت شده بروی نقش (POI)

  در این حالت، عبارت مورد نظر تنها در مکان‌های ثبت شده (Point of intrest) بر روی نقشه جستجو می‌شه. مثلاً: اگه سرچ می شه بیمارستان میلاد، در جواب، بیمارستان میلاد برگردونده می‌شه.

  علاوه‌بر موارد بالا، می‌شه جستجو رو با استفاده از فاکتور نزدیکی به مختصاتی که توسط پارامتر‌های lat (برای عرض جغرافیایی) و lon (برای طول جغرافیایی) فرستاده می‌شه، رو هم محدود کرد:

 • تاثیر میزان نزدیکی (Nearby)

  با اضافه کردن این مورد، فاکتور نزدیکی هم در نتایج جستجو تاثیر می گذاره، مثلاً، اگه سرچ می شه بهشتی، و دو مورد بهشتی از یک نوع داده جغرافیایی (fclass) وجود داشته باشه، اون موردی که به مختصات ذکر شده نزدیک‌تر باشه، الویت بیشتری در خروجی جستجو داره (برای استفاده از این قابلیت، مشخص کردن مختصات مورد نظر الزامی هست).

  در واقع هر چیزی رو که  شما جستجو می کنین، بر اساس دسته ای که انتخاب کردین بهتون نمایش داده میشه، اگه شهر انتخاب کردین، در دسته شهر براتون جستجو می کنه و بهتون نمایش میده و اگر در دسته بخش و یا منابع طبیع نامی رو جستجو کنین، در همون دسته جستجو کرده و به شما نمایش میده. پس انتخاب دسته مناسب، در پاسخ صحیح تاثیرگذاره. امکان دیگه ای به نام فیلتر گذاری هم در سرویس جستجو داریم، که در مطلب بعدی براتون میگیم. تمامی این امکانات به شما کمک می کنه تا نزدیکترین و صحیح ترین پاسخ به شما برگردونده شه.